معرفی مواد اولیه تولید نایلون

مواد اولیه نایلون که از قدیم الایام یکی از پرمصرف ترین محصولات محسوب می شود با تلاش و تحقیق دانشمندان برای تولید نایلون با پیوندهای مولکولی ساخته شد. پس از آزمایش های فراوان، سرانجام توانستند ماده ای الاستیک تولید کنند که پس از سرد شدن بسیار موثر بود. امروزه نایلون به عنوان بخشی جدایی ناپذیر از زندگی روزمره ما دارای انواع مختلفی است که هر کدام مواد اولیه متفاوتی دارند.

صنایع بسته بندی محصولات یکی از بخش های مهم و پر درآمد است. فرقی نمی کند که شما مغازه داشته باشید یا تولید کننده در هر صورت برای عرضه محصولات خود به مشتریان حتما از نایلون و نایلکس استفاده می کنید. نایلون و نایلکس با توجه به ویژگی هایی که دارند در موارد مختلفی قابل استفاده هستند که از مواد اولیه خاصی تولید می شوند که در این مقاله به آن ها می پردازیم. با ما از آرمان نوین پلاستیک پارت همراه بمانید. یکی از مواردی که باعث فرق این دو محصول شده است مواد اولیه ای است که در تولید آنها به کار گرفته شده است.

 

مواد اولیه تولید نایلون چیست؟

مواد اولیه ای که در تولید نایلون به کار گرفته می شود مواد پلیمری هستند.

همانطور که می دانید اولین الیاف ساخته شده توسط بشر الیاف نایلون است. امروزه نایلون ها عضو جدا ناپذیری در زندگی ما دارند که دارای انواع مختلفی هستند که هر کدام از آنها مواد اولیه متفاوتی دارند اگر بخواهیم به چند نوع از آن ها بپردازیم نایلون شیرینگ در صنعت بسته بندی به شدت کاربردی است یا اگر بخواهیم مثالی دیگر در این باره بزنیم نایلون کشاورزی بسیار مورد توجه کشاورزان قرار گرفته و این نایلون به رشد گیاهان کمک، و از آسیب رساندن به آنها جلوگیری می کند.

  • مواد اولیه تولید نایلون عموما از پلی اتیلن برای پلیمر در تولید نایلون ها و نایلکس ها استفاده می کنند.
  • با ایجاد ترکیب میان گاز طبیعی و نفت خام، سنتز شیمیایی در اتلین رخ می دهد که در این اثر پلی اتیلن تولید می شود.
  • پلی اتیلن به عنوان گروهی از مواد پلیمری دارای خواص فیزیکی و شیمیایی مشخصی هستند به عنوان مواد اولیه تولید نایلون مورد استفاده قرار می گیرند.
  • بسیار رایج است که به کمک اضافه کردن برخی افزودنی ها به پلیمرها که جز مواد اولیه تولید نایلون محسوب می شود خواص آن ها را افزایش داده و آن ها را تقویت کرد.

 

نایلون از چه ماده ای بدست می آید

در تولید نایلون ها مواد افزودنی و مواد اولیه تولید نایلون را برای افزایش شفافیت، ارتقای مقاومت کشسانی، تنظیم شبکه ساختاری انجام می دهند.

نایلون ها از دو ترکیب شیمیایی به نام اسید آدیپیک و هگزا متیلن دی آمین ساخته می شود.

هگزا متیلن دی آمین از کربن،هیدروژن و نیتروژن تشکیل شده است و اسید آدیپیک دارای کربن، هیدروژن و اکسیژن است.  هر کدام از این موادی که نام برده  شده دارای شش اتم کربن هستند. به نایلونی که توسط این مواد تولید می شود، نایلون 6-6 می گویند.

در کارخانه از این ترکیب شیمیایی ترکیبی بدست می آید که محلول حاصل از آن را در یک دستگاه گرم کننده قرار می دهند. در این دستگاه محلول تحت فشار حرارت داده می شود و بعد از آن آب از آن جدا می شود و از اتصال مولکول های کوچک، مولکول های درشت تری به وجود می آید به این روش پلیمریزاسیون می گویند.

نایلون بعد از ساخته شدن، در ماشین های مخصوص ذوب می شود و به شکل رشته نایلونی از ماشین بیرون می آید و رشته نایلونی سرد به قطعات کوچکتر تقسیم می شود. برای تهیه الیاف نایلونی قطعات نایلون را ذوب می کنند و از منافذ باریک یک قالب فلزی به نام نخ ریس عبور می دهند. تارهای ظریف و مذاب نایلون پس از خروج از نخ ریس در اثر تماس با هوا سخت می شوند و به صورت الیاف نایلونی درمی آیند.

الیاف نایلون بسیار دوام بالایی دارند و در برابر فرسودگی، پوسیدگی، مواد پاک کننده انواع روغن ها مقاوم هستند. نایلون آب کمی به خود جذب می کند و در برابر کشش نیز مقاوم است و علاوه بر آن می تواند درجه حرارت زیاد را نیز تحمل کند و بسیاری از مواد شیمیایی بر آن تاثیر نمی گذارند.

شاید الان ذهن شما درگیر این موضوع شده باشد که تفاوت نایلون و نایلکس چیست که ما در ادامه مطلب به آن اشاره کرده ایم پس با ما همراه باشید.

 

تفاوت نایلون و نایلکس

تفاوت نایلون و نایلکس می توان از ظاهر آن تشخیص داد. نایلکس ظاهری خشک و مات دارد که با لمس کردن آن مشاهده خواهید کرد که سر و صدای زیادی دارد.  اما در نایلون قضیه کاملا بر عکس است چون معمولا نایلون ها نرم و انعطاف پذیر هستند و سطحی براق و شفاف دارند که نور هم تا حدودی از آن عبور خواهد کرد و موقع استفاده از آن سرو صدای زیادی ایجاد نمی کند

پس نتیجه میگیریم هر کدام از انواع نایلون ها جنس و ابعاد مختلفی دارند برای مثال نایلون چسب دار خاصیت چسبندگی دارد که بر روی سطوح شیشه ای، سرامیکی و غیره قابل استفاده می باشد.

همانطور که در قسمت بالا به آن اشاره کردیم نایلون نوعی فیلم دمشی است که از پلی اتیلن تولید می شود. نایلون ها از چهار عنصر کربن، هیدروژن، نیتروژن و اکسیژن تولید می شوند در که در کنار هم قرار گرفتن این عناصر خاصیت نرم و انعطاف پذیری پیدا می کنند.

  1. نایلکس از ترکیب نوعی پلی اتیلن سنگین و سبک ساخته می شود که ظاهر خشکی و مقاومی دارد.
  2. میزان چقرمگی نایلکس ها در مقایسه با نایلون ها کمتر است.
  3. تفاوت نایلون و نایلکس در ضخامت و ظاهر آن ها قابل تشخیص هستند

آرمان نوین پلاستیک پارت :‌ تولید کننده انواع نایلون

آرمان نوین پلاستیک پارت با ۲۴ سال سابقه در این زمینه به عنوان یکی از بهترین تولید کنندگان نایلون بسته بندی محصولات با کیفیت و درجه یک تمام تلاش خود را کرده است تا بهترین محصول را به مشتریان ارائه دهد.

با افتخار، ساخت ایران

با افتخار، ساخت ایران

آرمان نوین پلاستیک پارت نتیجه سال ها تلاش، تجربه و کوشش مهندسین ایرانی
گارانتی برای همه محصولات

گارانتی برای همه محصولات

تمامی نایلون های آرمان نوین پلاستیک پارت دارای گواهینامه تایید کیفی هستند

نیاز به نایلون دارید؟
یا میخواهید استعلام قیمت بگیرید؟

جهت درخواست استعلام قیمت از هرگونه از نایلون های تولید شده توسط آرمان نوین پلاستیک پارت، با ما تماس بگیرید.